Jak podróżować z szacunkiem

Część z nas może się zastanawiać jak podróżować z szacunkiem, żeby pokazać, że liczymy się z lokalną kulturą, społecznością i przyrodą. Słyszeliśmy o takich aktach wandalizmu jak wtedy, kiedy nastoletni Chińczyk wyrył swoje imię na ścianie starożytnej egipskiej świątyni, to samo zrobił zaś dorosły Rosjanin na ścianie Koloseum, istnieje nawet problem turystów zostawiających za sobą grafiiti w amerykańskich parkach narodowych. Takie zachowania mogą budzić oburzenie, ale niestety nie każdy wie jak bezcenne są zabytki i dziewicza przyroda. Podróżowanie z szacunkiem oznacza jednak nie tylko pokorę wobec natury i budowli, ale również liczenie się z innymi ludźmi. Poniżej umieściliśmy kilka porad na to, jak z szacunkiem podróżować.

zplecakiem

Doinformuj się

To jest cenna porada dla wszystkich planujących podróże, którzy chcieliby uniknąć zgubienia się po drodze, naruszenia lokalnych przepisów lub choroby, na którą mogliby przecież się zaszczepić. Jednak nie tylko to warto wiedzieć. Przeczytaj na przykład jakie są lokalne zwyczaje dotyczące napiwków, żeby nikogo nie urazić za niskim lub za wysokim. Naucz się kilku fraz w lokalnym języku: bez wątpienia sprawi to radość.

Myśl lokalnie

Kiedy gdzieś jedziemy warto poznawać dane miejsce wszystkimi zmysłami: również smakiem. Zajrzyj do lokanych restauracji i knajp by spróbować miejscowej kuchni, zjedz typowy dla tego miejsca przysmak z tamtejszego straganu, przy okazji wspierając też miejscowe przedsiębiorstwa. W końcu KFC masz też u siebie w domu – omijając je w czasie swojej wycieczki niewiele stracisz.

Kiedy robisz zdjęcia lokalnej społeczności

Nieraz mogą nas zachwycić ludowe stroje wydające nam się nietypowe, możemy też natrafić na osoby zajmujące się charakterystycznymi dla tego miejsca zajęciami – rolników prowadzących zwierzęta, rybaków wiozących ryby, rzemieślników tkających koszyki. Piękne, kolorowe sari mogą aż się prosić o zdjęcie, ale warto pamiętać o jednym: że dobrym zwyczajem jest najpierw zapytać o zgodę. Jeśli nie jesteś w stanie dogadać się z osobą, którą chcesz sfotografować, poproś o to np. przewodnika. Sądzę, że to doceni.

Bądź uważny na otoczenie

Nie rób hałasu w miejscach pamięci, nie rozkładaj się z mapą na środku ruchliwego chodnika, nie śmieć, nie przeszkadzaj innym odwiedzającym muzeum. Z szacunku do tego miejsca i tych ludzi.